• TERMÍN ZÁVODU IMOS LH24: 25. - 26 1. 2025

Zbyněk Cypra: Chtěl jsem vzít lopatu a sníh z traverzu vyházet

Zbyněk Cypra: Chtěl jsem vzít lopatu a sníh z traverzu vyházet 768 512 IMOS LH24 2024

Absolutním vítězem letošního ročníku extrémního závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře se stal vizovický Zbyněk Cypra. Byl by hřích, nezeptat se vítěze na hodnocení svého výkonu i celé akce, a tak Vám přinášíme rozhovor, který vznikl dva dny po závodě. Přeci jen jsme chtěli dát Zbyňovi trošku vydechnout :)

 

Prosím, popiš ve zkratce průběh závodu, jak se vyvíjel z tvého pohledu?

Probíhal celkem dle plánu, nekonalo se žádné velké překvapení. Věděl jsem proč tam jdu a koho mám proti sobě. S Márou jsme spolu mluvili před závodem a v rámci kamarádství a fair play jsme si nic nedali zadarmo. Od prvního kola jsem ale věděl, že můj útok na rekord je v háji. Na pověstném traverzu jsem nechal mnoho sil a málem i rozum :-) Párkrát jsem si zařval, že vezmu lopatu a to bílé svinstvo vyhážu…

Jaké jsi měl pocity, když přišla velká krize a poslední sestup jsi šel hodinu. Zapochyboval jsi o výsledku?

Ona to nebyla ani tak krize, jako spíš ztráta motivace a vědomí, že mám velký náskok. Úplně mě to vyplo a šel jsem dolů pěšky. Přestože by alespoň 13 kol bylo pěkných. Hlava řekla dost a nebyl jsem schopen do sebe nic dostat. Sestupoval jsem s pocitem, že to vyjde, do dalšího kola vyběhnu a Radek se už na to vykašle. Pak jsem dostal zprávu, že je za mnou 4 minuty.

A co si pamatuješ z posledního stoupání? Kde jsi našel energii se tam ještě jednou vydrápat?

To vím naprosto přesně, byl jsem přejedený těch obvyklých dobrot a dostal chuť na párky. Nasoukal jsem do sebe  6 nožiček, jestli mi rozumíš, a byl jsem nejšťastnější na světě. Sílu jsem měl, ale už jsem byl ztuhlý. Nechat se cvaknout v poslední zatáčce před cílem, byla hrozná představa, která mě doslova vystřelila nahoru

Kam řadíš toto vítězství? Patřilo k těm nejtěžším? Kdy naposledy ses takhle vydal?

Všichni jsme myslím trochu bojovali s „terénem“ :) Bylo to těžší, než se dalo čekat. Počasí bylo ale jinak luxusní, ani nefoukalo, teplota parádní, výhledy doslova famózní, i v noci. Stihl jsem to vnímat a sledovat, opravdu to bylo krásné. Kdy jsem se tak vydal? Nikdy! Souboj s Markem Novotným byl vyrovnaný, nebylo to zadarmo, vždyť mě dvakrát dotáhl!!! Je to sportovní monstrum, zabiják.

Jak se cítíš teď, dva dny po závodě?

Jako bych nic nešel :D Né, né, jsem hrozně rozsekaný. Poprvé za svoji kariéru jsem nešel v pondělí normálně do práce.

Pokusíš se příští rok o obhajobu? Máš vůbec chuť jít zase na Lysou?

Myslím, že stačilo. Nechám těch 14 kol atakovat mladé pušky a rád před nimi přijdu smeknout. Mi to takto stačí. Dal jsem tomu vše a vše sklidil, bez ohledu na počet nějakých kol. Dva týdny před startem jsem se rozsekal při tréninku na běžkách. Ležel jsem na zemi a brečel, že jsem dolámaný. Nechtěl jsem slyšet verdikt doktorů, tak jsem do toho špitálu nakonec nešel.

Jak hodnotíš organizaci akce, zázemí a vše okolo?

Z mého pohledu to prostě nemělo chybu! Není jednoduché zorganizovat takový cirkus. Myslím, že se to Liboru Uhrovi daří, a proto na LH24 chodí lidi rádi.

 

Díky za rozhovor!

KONTAKTY NA ORGANIZAČNÍ TÝM